Niższa składka ubezpieczenia wypadkowego

Niższa składka ubezpieczenia wypadkowego

Z dniem 01-04-2015 zmianie ulega wysokość stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe. Płatnicy, którzy do ubezpieczenia wypadkowego zgłaszają nie więcej niż 9 osób, od kwietnia będą płacić składkę wypadkową w wysokości 1,80% podstawy jej wymiaru.

Jak to wygląda w przeliczeniu na złotówki?

Zatrudniając pracownika na pełnym etacie na najniższą krajową, przedsiębiorcy – ponieważ to oni są płatnikami składki wypadkowej – zaoszczędzą 2,26 zł miesięcznie na jednej osobie

Natomiast opłacając składki za siebie przy podstawie 2.375,40 zł zaoszczędzimy 3,09 zł miesięcznie.

Poza podstawową składką wypadkową, zmianie ulega również procent składki wypadkowej wśród 36 grup działalności wg PKD, którzy do ubezpieczenie wypadkowego zgłaszają co najmniej 10 osób.

Wg projektu rozporządzenia dla tych podatników stopa procentowa składki wypadkowej wahać się będzie od 3,6% (składka najwyższa) przeznaczona dla górnictwa ropy naftowej i gazu ziemnego, do 0,40% (składka najniższa) przeznaczona dla działalności organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji i działalności z nią związane.

wróć